Website Manager

Buccaneers Athletic Club

Basketball

Basketball Directors

CommissionerPaul Hiltonph21122
@yahoo.com
Clinic DirectorKevin Howardhowardk
@fitzmall.com
Intramural DirectorRich Piccolipiccoli_richard
@bah.com
County DirectorEd Nalleycoach.ed32
@yahoo.com
Gym SchedulerFred Engelfrengel
@ymail.com


We are all volunteers. Please contact Paul or any of the other directors with your ideas, or to find out where you can help.

2018-2019 Basketball Calendar

  • Mon Oct 22 to Fri Nov 2 - County Tryouts
  • Wed Nov 7 to Fri Nov 9 - Intramural Evaluations
  • Mon Nov 12 - Practices begin
  • Mon Nov 19 to Fri Nov 23 - Thanksgiving break - NO PRACTICES
  • Mon Nov 26 - Practices resume
  • Sat Dec ?? - Games begin for County
  • Sat Dec 15 - Games begin for Clinic & Intramural
  • Sat Dec 24 to Tue Jan 1- Winter break - NO PRACTICES
  • Wed Jan 2 - Practices resume
  • Mon Jan 21 - MLK Birthday - NO PRACTICES
  • TBD - Team Picture Day
  • TBD - Weather date for Team Picture Day
  • Sat Feb 9 - Regular season games end, except for Coed 6U
  • Sun Feb 10 - Bucs Madness Tournament begins
  • Mon Feb 18 - GW Birthday - NO PRACTICES
  • Sat Feb 23 - Championship weekend

IMPORTANT Weather Cancellation Policy

  • Our permits are from Rec and Parks, not the schools.  Although school closings may influence Rec and Parks decisions, you should NOT use school text alerts or the aacps website.
  •  Go to www.aacounty.org/recparks, look for the Cancellation Notice page link, and then sign up for Rec and Parks alers (texts and/or emails).

Tryouts and Evaluations

County Tryouts

  • All players interested in trying out for a County team MUST attend the tryouts.
  • Contact Ed Nalley [email protected] if you cannot make one.
  • Please note that all players who make a County team are required to purchase a County uniform, or they can re-use one from the last 3 years.  This uniform style is projected to be used through about 2018-2019.
 

Clinic & Intramural Evaluations

  • All players for Clinic 8U and all Intramural divisions MUST attend the player evaluation, or they will be randomly assigned to teams by the Commissioner.
  • If you cannot make it, contact Paul Hilton [email protected]
  • Clinic and Intramural jerseys are included as part of the registration fee.

Click here for the TRYOUT & EVALUATION SCHEDULE

TEAM PICTURE SCHEDULE

Team Picture Schedule

  • The team picture schedule is still TBD at this time.  It is usually in late January or early February.

Rules and Game Schedules

Playing Rules


Game Schedules

  • Links below will be provided when ready, in late November or early December. If you are asked by your mobile device, open these links in your browser (Chrome, Safari, etc.), and NOT with Google Sheets.

 

County Teams - Rules and Schedules

TEAMS and COACHES

Teams & Coaches - from LAST YEAR (2017-2018)

  • All head coaches and assistant coaches - anyone who helps on the court or on the bench - must have a  background check completed. Select Coaches Corner on the top menu for more information.
  • If you are interested in coaching a team, please contact the Clinic, Intramural, or County director.
Clinic Teams
Intramural Teams
County Teams
Coed 6U-1 - Thomas BlakeBoys 10U-1 - Mike BakerBoys 9UA - Paul Hilton
Coed 6U-2 - Scott HeitzmanBoys 10U-2 - Chad JonesBoys 9UB - George Lawrence
Coed 6U-3 - Ed NalleyBoys 10U-3 - Dan SummersBoys 10UA - Dave Fish
Coed 6U-4 - Steve HayesBoys 10U-4 - Ernie WoodsBoys 10UB - Danny Herron
Boys 8U-1 - Matt DilucaBoys 10U-5 - Missy MurphyBoys 10UC - Rich Piccoli
Boys 8U-2 - John FrazierBoys 12U-1 - Carter RigsbeeBoys 11U - Scott Williams
Boys 8U-3 - Andrews BrooksBoys 12U-2 - Mark BlackmreBoys 12UA - Josh Mills
Boys 8U-4 - Cliff BalsarickBoys 12U-3 - Aaron NoriegaBoys 12UB - Dave Fish
Boys 8U-5 - Chad JonesBoys 15U-1 - Rich PiccoliBoys 13UA - Dale Bowers
Boys 8U-6 - Wayne BesslingBoys 15U-2 - John FrazierBoys 13UB - Mark Sutton
Girls 8U-1 - Jennifer BossomBoys 15U-3 - Matt SweeneyBoys 13UC - John Brown
Girls 8U-2 - Brian RodgersBoys 15U-4 - Tim EdwardsGirls 10U - Steve Hayes

Boys 15U-5 - Winnie ShriverGirls 11U - Kim Watkins

Boys 15U-6 - Warren PooleGirls 13UA - Ed Nalley

Girls 10U-1 - Kevin HowardGirls 13UB - Scott Williams

Girls 10U-2 - John McGinty

Girls 13U-1 - Nick Kratsas


Basketball Ghosts

County Champions

2016-17Boys 13U (tie) - Tom Wheeler
2015-16Boys 13U - Josh Mullins
2014-15Boys 8U - Scott Williams
Boys 13U - Ed Nalley
2012-13Boys 13U - Dave Degreenia
2011 SpringGirls 12U - Fred Engel
2010-11Boys 12U - Jim Cassidy
Girls 10U - Jim Cinotti
Girls 12U - Fred Engel
2010 SpringGirls 12U - Fred Engel
2007 December
Tournament
Girls 13U - Tonya Hill
2007 Harundale
Tournament
Boys 13U - Dave Degreenia
2006-07Boys 13U - Dave Degreenia
Girls 12U - Walt Lucke
2005-06Boys 12U - Dave Degreenia
2004-05Girls 10U - Fred Engel

Clinic & Intramural Champions

Bucs Madness Tournament Brackets


 2016-17Boys 8U - George Lawrence
Boys 12U - Carter Rigsbee
Boys 15U - Christian Johnson
2015-16Boys 8U - Danny Herron
Boys 12U - Rich Piccoli
Boys 15U - Christian Johnson
Girls 13U - Joe Green
2014-15Boys 8U - Kevin Howard
Boys 12U - Dale Bowers
Boys 15U - Pat Peck
Girls 13U - Tony Valinotti
2013-14Boys 8U - Scott Williams
Boys 12U - Dan Barnhart
Boys 15U - Mike Edmonds
Girls 10U- Gwen Gilliard
2012-13Boys 8U - Sven Steinberg
Boys 10U - Tom Bedell
Boys 12U - Tom Bedell
2011-12Boys 10U - Woody Hood
Boys 12U - John Brown
2010-11Boys 12U - Jim Curtain
Boys 17U - Dan Markley
2009-10Boys 10U - Barber
Boys 12U - Cinotti
Boys 17U - Luis Rivera
Girls 10U - Joe Klug
2008-09Boys 8U - Marty Klebe
Boys 10U - Scott Williams
Boys 13U - Luis Rivera
Boys 17U - Dave Degreenia
Girls 14U - Dave Hankins
2007-08Boys 7U- Ed Johnson
Boys 9U - Whittington
Boys 11U - Cinotti
Boys 13U - Todd Nickelson
Boys 15U - Edmiston
Girls 13U - Weezer Allen
2006-07Boys 7U - Todd Nickelson
Boys 11U - Todd Nickelson
Boys 13U - Marty Klebe
Boys 15U - Gerry Donohue
Girls 8U - Sweers
Girls 11U - Rob Alder
Girls 14U - Prager